Moravský kras aneb Dr. Karel Absolon v pravém světle

Vydaná roku 1912 v Praze nákladem Spolku pro zachování jeskynních krás Moravského krasu, autor textu není znám. Kniha má 92 stran.

Ostře laděný spis vyčítá Absolonovi hlavně nemravné a nemorální konání v mnoha různých věcech, plýtvání penězi, oportunismus, faleš a "slavomam". V úvodu knihy doslova stojí: "Přišel na Moravu vnuk známého dr Jindřicha Wankla, člověk sice nadaný, ale slavomamem postižený a omámený, člověk přímo geniální v dělání humbugu, v balamucení lidu i klamání veřejnosti."

Dále se zmiňuje o kontroverzi, která ve své době provázela způsob objevení Punkevních jeskyní, do kterých měl údajně první vstoupit ne Absolon, ale člen Sekce pro výzkum jeskyní Jeschek a Nové Kateřinské jeskyně, kterou objevil mlynář František Rubeš. Oba objevy si přivlastnil Absolon.

Celá kniha vznikla údajně jako "zadostiučinění jedněm a pro výstrahu jiným, aby na celé Moravě nenašlo se už ani človíčka, který by se dal tímto člověkem napáliti."

Podle (Zajíček, 2021) je celá aféra okolo této publikace paradoxně důkazem Absolonovy velikosti. Doslova píše: "...nutno říci, že navzdory tomu, že světlo světa spatřila publikace, která by jiného člověka lidsky, ba kariérně zcela zlikvidovala, Absolon na své pozici pokračoval dál." (Zajíček, 2021)

Kniha je volně dostupná na stránkách digitální knihovny Kramerius spravovaných Národní knihovnou v Praze.

Bibliografie:

  • KOSTRHUN, OLIVA, ZAJÍČEK: Karel Absolon: objevitel, manažer, vědec, Praha: Academia, 2021, 432 s.