Pustý žleb

Krasový kaňon v Moravském krasu ležící v katastru obce Vavřinec. Je asi 7,5 km dlouhý a vede od obce Sloup k hotelu Skalní mlýn.

V roce 1923 sem Karel Absolon zamýšlel prorazit štoly z Punkevních jeskyní ve snaze snížit stav vody v podzemní části říčky Punkvy tak, aby bylo možno projít ze zmíněných jeskyní na dno propasti Macocha. Na realizaci záměru však došlo až v roce 1929:

"Hladina jezírka začala klesat – během půl minuty ejhle zázrak! Vody místo, ven vracely se a řítily se dovnitř! Byl to krásný pohled na živel, který na rozkaz člověka prováděl tuto eskamotáž, ale nebylo času jím se kochat. Dal jsem se do šíleného běhu k novému tunelu! A opravdu, doběhl jsem! Za mnou přiběhl Divíšek, závodník, potápěč a zeměplaz Moravského krasu. Sotva jsem se postavil k tunelu – ejhle, prvá vlna jako kalně žlutý jezdec se zjevila! Nesla sebou prvé klády a prkna používané při práci uvnitř tunelu. Byla metr vysoká, pozdravili jsme ji bouřlivým hurá!"

(Zajíček, 2021)

Ve žlebu se vedle mnoha jiných jeskyní nachází také uměle proražený vstup do Amatérské jeskyně a nad ním se tyčí zřícenina hradu Blansek.

Bibliografie:

  • KOSTRHUN, OLIVA, ZAJÍČEK: Karel Absolon: objevitel, manažer, vědec, Praha: Academia, 2021, 432 s.
  • Vavřinec, Blanensko.cz, dostupné
  • Pustý žleb, Wikipedia, dostupné