Pekárna

#jeskyně

Jeskyně, která se nachází v údolí Říčky v jižní části Moravského krasu v katastru obce Mokrá-Horákov. Má výrazný široký vchod a rozlehlé prostory za ním.

pekarna_absolon
Počátek výzkumu K. Absolona v Pekárně, 1925 (foto: Oliva, 2020)

Magdalenien

V jeskyni byly odkryty nálezy převážně z období magdalenienu. Bádali zde Florian Koudelka a Martin Kříž. Hlavní výzkumy prováděli v letech 1925–1930 Karel Absolon s Rudolfem Czižekem. Dle (Oliva, 2020) je Pekárna v kontextu magdalenienu "hvězdou první velikosti". Během průzkumu se v Pekárně našlo víc jak 30 kusů magdalenienské industrie.

pekarna_spatula_kun
Špachtle z vnitřní stěny koňské spodní čelisti s rytinou koně z jeskyně Pekárna (foto: donsmaps.com)

Nejcennější nálezy z Pekárny jsou umělecké předměty: koňské žebro s rytinou tří bizonů, jiné s rytinou čtyř koní, figurka ženské postavy, zdobené lžícovité předměty, zdobené břidlicové oblázky. Mezi zde nalezené ozdoby patří třeba "provrtané zoubky šelem, schránky třetihorních měkkýšů, nebo kostěnná kolečka s otvorem". (Oliva, 2020) Umělecky se jedná o nejbohatší sídliště střední Evropy.

"... nejvýznamnější nález sezony 1925 představovala provrtaná hůl ze sobího parohu zdobená u otvoru rytinou koňské hlavy se šipkou."

(Zajíček, 2021)

Podle Karla Absolona "nejdrahocennější předmět diluviálních sbírek moravských" je koňské žebro s rytinou souboje zubrů. Existuje ještě jedno podobné, na kterém jsou vyryti pasoucí se koně. To našel v 60. letech Bohuslav Klíma, který rovněž provozoval výzkum v Pekárně.

pekarna_zebra
Nahoře zdobené žebro nalezeno Karlem Absolonem, dole zdobené žebro nalezeno Bohuslavem Klímou v jeskyni Pekárna (foto: Neruda, Oliva, 2020)

Jeskyně byla osídlena i v neolitu a době bronzové.

Bibliografie:

  • KOSTRHUN, OLIVA, ZAJÍČEK: Karel Absolon: objevitel, manažer, vědec, Praha: Academia, 2021, 432 s.
  • BARTÍK, ČIŽMÁŘOVÁ, MICHALKÓ, NERUDA, NOVÁK, OLIVA, PEŠKA, ZEMAN: Blanensko a Moravský kras v pravěku, Olomouc: Muzeum Blanenska, 2020, 335 s.