Podle (Musil, 2019) se mezi západními učenci 17. století dlouho věřilo, že Morava a hlavně jeskyně Výpustek je zdrojem kostí jednorožců. Říkali tomu "Unicornu fossile".
"Zatimco nálezy kamenných paleolitických nástrojů nalézaných v jeskynních sedimentech vzbudily pozornost pouze archeologů, bylo tomu jinak u nálezů osteologických. Ty bylo možné zpeněžit. Dálo se tak již od prvních dob, kdy byl tehdejšími lekáři v jeskyních hledán roh jednorožce, bájny unicornu fossile, který byl používán jako vzácny lék ve farmakologii a vyvažován zlatem. Roh jednorožce - ebur fossile, základní lék pro celou řadu nemocí, byl tehdy v obchodech velmi těžko k dostání, hledaly se proto jeho další možné zdroje - v jeskyních. Těžko si dnes můžeme představit, jak velké úsilí museli vyvinout při jeho hledání a s jak velkou pílí a vytrvalým úsilím prokopávat sedimenty v neznámém a tajuplném jeskynním prostředí, aby tento cenný lék našli. Jednalo se zárověň o první větší zásahy do sedimentů a všechny ostatní v nich se nacházející kosti byly zřejmě jako nepotřebné vyhazovány."
(Μusil, 2014)
"...je nutné předpokládat, že na začátku stáli místní lidé. Jejich výpravy do Výpustku a jejich pověsti o velkém množství kostí se dostaly ke sluchu některého vzdělaného člověka a ten o tom zřejmě napsal článek do nějakého západoevropského časopisu. My jej zatím neznáme, muselo se jednat o článek publikovaný již v 16. století. Ten pak vzbudil pozornost u západoevropských lékařů, kteří se domnívali, že by se tam mohl nacházet i pověstný unicornu fossile (roh jednorožce) a tuto informaci pak mezi sebou jen opisovali."
(Musil, 2019)
Později se zkamenělé a pradávné kosti staly cenným artiklem. Více také v hesle Kosti.