Martin Alexandrer Vigsius

Pocházel ze Staré Lublice ve Slezsku. Byl německého původu a latinizoval své jméno (Vichs) na Vigsius. V roce 1654 se stal řeholníkem Zábrdovického kláštera a od roku 1668 byl postupně farářem v Tvarožné u Brna, Kloboucích u Brna, v Křtinách a nakonec v Šaraticích, kde roku 1689 zemřel.

Roku 1663 napsal na popud Bohumíra Olenia, představeného premonstrátského řádu na Moravě, knihu Vallis Baptismi alias Kyriteinensis seu Diversorii in honorem, memoriam et gloriam Magnae Dei Matris (1663) (Údolí křtu neboli Křtinské).

vigsius_front
Titulní obraz Vigsiovy knihy (zdroj: Google books)

Kniha jako jedna z prvních popisovala části Moravského krasu, Macochu, Výpustek, Vokounku a jiné "přírodní divy v širším okolí Křtin". (Absolon, 1970)

Takto Vigsius opisuje okolí Křtin:

"Věř však, že se tu naskytují téměř nezbadatelná místa, že tu jsou tak obrovské, k nemi bozdvižené skály, které povaley silou větrů na tisíce zlomků se rozskočily, že tu je vše plno strmých balvanů a skaliskami zataraseno, že tak divoká je tato samota troskami skal, že kdybys po celé velké krajině Markomanů pátral po místě podobného vzezření, jen výlohy a námahu bys utratiti musil"

(Absolon, 1970)

V knize se nachází vůbec první popis Macochy, tehdy ještě zvané Matka:

"Nuž, tedy onajednu míli od Křtin vzdálená obrovská propast zbíhající bystřinou vyhloubená, její naprosto nezbadatelná povaha, vysokost, nepřetržité temné stinné pásmo, ona nikým nestihlá hlubokost a nesmírnost, její nejužší nitro tak velice se vymikající se našim pohledům, že velmi veliká voda v ní tam jenom jiskří a neteče, ony skály nikomu schůdné, hned ze spodu v ostrý vršek vystupující - o kom jiném ti to vše mluví než o naší Propasti Milosti. A věru, nebyly ještě propasti, když ona hrajíc na okrsku zemském si mateřským právem vyhrazovala toto údolí. Ještě nestály hory s obrovskou tíží, když tato naprosto božská Matka v trhlinách této skály jako holubice dumala, jak a komu by měla rozdílet sklady ze samé stodoly svých pokladů (jak se říká), a kochala se rozkoší každý den."

(Absolon, 1970)

Bibliografie:

  • ABSOLON, Karel: Moravský kras 1, Praha: Academia, 2017, 416 s.