Szeletien

Paleolitická kultura z mladšího paleolitu nazvaná podle maďarské jeskyně Szeleta. Datuje se mezi lety 44 000 BP až 32 000 BP. Představitelé szeletienu byli nejprve neandertálci a později anatomicky moderní lidé (homo sapiens).

"Ve střední Evropě se první sapienti objevují nepochybně v době trvání kultury, kterou podle maďarské jeskyně Szeleta nazýváme szeletien. Ten zde existoval v době před 45 až 37 tisíci lety, takže je nepochybné, že jeho tvůrci byli zpočátku ještě neandertálci, a posléze již anatomicky moderní lidé. To samo již napovídá, že příliš jemné dělení na kultury a jejich ztotožňování s druhem člověka je velmi pochybné."

(Oliva, 2020)

"Termín szeletien uvedl do literatury jako první r. 1927 I. L. ČERVINKA ve svém Pravěku zemí českých, kde zdůraznil jeho starobylost a nezávislost na vyspělé západoevropské kultuře s listovitými hroty, solutréenu. O další poznání szeletienu se potom zasloužili zejména František PROŠEK (1953) a v mnoha pracích Karel Valoch."

(Oliva, 2016)

Nálezy szeletienské industrie na našem území pocházejí z lokalit jako Brno-Líšeň/Podolí I, nebo z Krumlovského lesa, kolem říčky Bobravy a z východních svahů Drahanské vrchoviny. Listové hroty patřící szeletienske industrii byly nalezeny také v Podhradní jeskyni.

szeletien_aurignacien_kras
(zdroj: Oliva, 2020)

Viz také Paleolitické kultury.

Bibliografie:

  • BARTÍK, ČIŽMÁŘOVÁ, MICHALKÓ, NERUDA, NOVÁK, OLIVA, PEŠKA, ZEMAN: Blanensko a Moravský kras v pravěku, Olomouc: Muzeum Blanenska, 2020, 335 s.