Jan Knies

narozen 1860 v Tasově, zemřel 1937 v Brně

Učitel, amatérský archeolog a paleontolog.

jan_knies_modlitba
Jan Knies ve svém muzeu ve Sloupu (zdroj: ???????????) #zdroj

Celý život působil v Moravském krasu, jmenovitě v Křtinách, Kunštátu, Rovečném, Blansku, Doubravicích, Krasově a v Sloupu. Se svou ženou Antonií Horákovou a svými žáky dělal výzkumy v jeskyních Výpustek, Pekárna, Býčí skála, Kůlna, Kateřinská jeskyně, Michalova skála, Balcarova skála, Verunčina jeskyně, Sloupská jeskyně, Šošůvské jeskyně, Podhradní jeskyně a Stránská skála.

"Svými výzkumy získal velké množství materiálu a rozhodl se jej zveřejnit. V roce 1905 koupil na okraji obce Sloup pozemek, nechal vystavět dům a zhotovit skříně pro nálezy. To vše dokázal zařídit během jednoho roku, takže první krasové muzeum v našich zemích mohlo být slavnostně otevřeno 8. července roku 1906. Vše bylo pořízeno z jeho vlastních peněz. V roce 1922 věnoval zdarma celé muzeum i se vším vybavením a sbírkami Moravskoslezské zemi. Odstěhoval se do Brna a odtud v roce 1930 do Židenic. Tam po těžké nemoci zemřel." (Musil, 2014)

antonie_a_jan_kniesovi_svadba
(zdroj: Doležalová, 2013)

Podle (Doleželová, 2013) měl Knies peníze na financování stavby z prodeje dvou mlýnů, které dostala do věna jeho žena Antonie. Už před svatbou s o 15 let mladším Kniesem musela souhlasit s tím, že mu jako manželka pomůže pokračovat v jeho výzkumech.

Všechny jeho sbírky jsou dnes v majetku Μοravského zemského muzea.

Bibliografie:

  • MUSIL, Rudolf: Morava v době ledové, Brno, MUNI, 2014, 232 s.
  • DOLEŽALOVÁ, Kateřina: První ženy moravské archeologie, Studia archaelogica Brunensia, 2013, roč. 18, č. 2